Strona główna Regulamin Pomoc Koszyk
zdjecie-tlo
opony.stodola.eu
Opony samochodowe
Michelin
michelin-logo

Opony Michelin

Szerokość
Profil
Średnica
Nośność
Prędkość
Sezon
Typ
Run-Flat
Cena
zł   

Opony Michelin

Francuski koncern oponiarski od wielu lat należy do grona największych producentów opon na świecie. W 2014 roku zatrudniała niemal 107 tysięcy ludzi. Oprócz dziesiątek fabryk ulokowanych na całym świecie Michelin posiada także trzy centra rozwojowe: we Francji, w Stanach Zjednoczonych oraz Japonii.

Historia sukcesu Michelin

W 1889 roku dwaj bracia Andre oraz Edouard Michelin otworzyli fabrykę noszącą ich nazwisko. Pierwszym celem założycieli było stworzenie opon, które nie będą musiały być przyklejane do felgi. W 1891 roku udało się stworzyć zdejmowalną oponę pneumatyczną, dzięki której tego samego roku Charles Terront wygrał wyścig kolarski.

To nie był jedyny wynalazek wprowadzony przez markę Michelin. W 1934 roku powstała pierwsza opona run-flat, która po przebiciu pozwalała na bezpieczne dojechanie do najbliższego mechanika w celu jej naprawy. Jednak kluczowym etapem rozwoju koncernu było opracowanie opony radialnej. To właśnie w ten sposób opony Michelin stały się liderem na rynku europejskim.

Dynamiczny rozrost portfolio

Od lat 70. XX wieku Michelin wykupuje udziały wielu mniejszych spółek oponiarskich, kontynuując produkcję lokalnych marek opon. Do grupy należą takie fabryki jak:

Jednocześnie cały czas Michelin produkuje też opony pod nazwą własną.

Michelin w motosporcie

Czołowa, europejska spółka oponiarska bierze także od wielu lat udział w sportach motorowych. W MotoGP uczestniczyła od 1972 aż do 2008. W tym czasie firma wprowadziła w tym sporcie opony radialne. Łącznie opony Michelin w ciągu 36 lat. Na skutek tarć w 2009 opony Michelin znikły z MotoGP na siedem lat – aż do 2016 po wycofaniu się Bridgestone. Od tego czasu MotoGP znów rozgrywane są na oponach francuskiego koncernu.

Najbardziej znane związki z motosportem Michelin zawdzięcza Formule 1, w której uczestniczył od 1977 roku. Siedem lat później firma wycofała się, by powrócić do królowej sportów motorowych w 2001 roku. Mimo początkowych problemów w 2005 roku opony Michelin zdobyły pełną dominację nad konkurencją, podkreślając w ten sposób umiejętności inżynierów zatrudnionych w tej firmie.

Opony Michelin spotkać można było także w wyścigach długodystansowych jak Le Mans oraz w rajdach.

Bibendum Micheline – najbardziej rozpoznawalne logo na świecie

Gdy tylko pada nazwa opon Michelin, od razu w wyobraźni pojawia się biały ludzik z opon. Przedstawiany dziś w dynamicznej, sportowej pozie liczy sobie już ponad 125 lat. Pierwszy raz logo to zostało zaprezentowane na wystawie światowej w Lyonie w 1894 roku. Wtedy ludzik Michelin był nieco bardziej otyły i nosił duże binokle. Na pierwszych plakatach często siedział przy stole i popijał drinka. Ma to związek także z jego nazwą. Bibendum pochodzi od słów „Nunc est bibendum” z wierszy Horacego. Słowa te znaczą „pora pić” i pojawiają się w oryginale na pierwszych plakatach marki Michelin.

Wybierz sezon


Opony osobowe Michelin


Opony dostawcze Michelin


Opony 4x4/SUV Michelin

Sklep Stodoła wykorzystuje pliki Cookies. Korzystając z naszego serwisu, zgodnie z preferencjami przeglądarki, wyrażasz zgodę na używanie COOKIES. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w regulaminie oraz polityce prywatności.

Masz pytania odnośnie naszej oferty lub produktów? Skontaktuj się z nami od pn-pt: 9:00 - 17:00, sob: 9:00 - 13:00 lub wyślij wiadomość.

Infolinia: +48 91 4 616 601

E-mail: serwis@stodola.eu

© Copyright 2024 by "STODOŁA" SOŁYSZKO I SYN, SPÓŁKA JAWNA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Mapa witryny