Opony Kormoran
Powstałe w 1961 roku Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych w Budowie rozpoczęły produkcję jednych z najbardziej rozpoznawalnych polskich opon do aut i ciężarówek: kormoranów. Dziś spółka istnieje pod nazwą Michelin Polska i zatrudnia 4,5 tys. pracowników. Jaka jest historia jednej z największych polskich fabryk ogumienia?
Powstanie fabryki
Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych w Budowie powstały na skutek rozporządzenia ministra przemysłu chemicznego. Na pierwszego dyrektora mianowany został Władysław Leonhard, przybyły z Zakładów Przemysłu Gumowego Stomil. Za jego sprawą po sześciu latach z taśm produkcyjnych zjechała pierwsza opona z nadrukowanym symbolem Kormorana. Dwa lata później odnotowano wyprodukowanie milionowej sztuki.
Produkcja innych marek
Fabryka rozwijała swoje portfolio przez zakup licencji na produkcję opon radialnych od firmy Uniroyal. Na licencji produkowane były głównie opony do pojazdów ciężarowych. Korzystanie z zagranicznej technologii pozwoliło także na opracowanie nowego modelu opon Kormoran. Pojawił się on w roku 1994, gdy fabryka była już własnością przedsiębiorstwa Stomil-Olsztyn, należącego w całości do aktywów państwowych.
Nowa era opon Kormoran
Dużym krokiem w historii marki okazał się rok 1995, kiedy to spółką zainteresował się prezes grupy Michelin. Na podstawie umowy prywatyzacyjnej pakiet większościowy akcji polskiego producenta przejęła francuska grupa oponiarska. Oznaczało to większy dostęp do nowoczesnych technologii i rozwiązań.
W końcu w roku 2001 z fabryki zaczęły zjeżdżać kolejne marki opon należące do Michelin: Michelin, Kleber, BFGoodrich i Taurus. Cały czas trwa też produkcja rodzimych opon Kormoran. Sama fabryka w Olsztynie stanowi natomiast największy taki obiekt w Polsce. Jest także jedną z największych jednostek należących do francuskiego koncernu.
Opony Kormoran dzisiaj
Marka Kormoran to opony budżetowe, przeznaczone do samochodów ciężarowych i osobowych. Dzięki współpracy z Michelin są one zaawansowane technologicznie i posiadają wiele systemów opracowanych przez francuski koncern.
Polski rodowód opon pozostał jednak niezmieniony, mimo pewnych pomysłów na zmianę nazwy produkowanych w fabryce opon. Dziś są to nadal jedne z najbardziej rozpoznawalnych opon stworzonych w Polsce.