
Opony Goodyear
Amerykańska firma oponiarska Goodyear powstała w roku 1898. W swojej historii produkowała także wiele innych produktów, a także odnosiła liczne sukcesy w motosporcie. W licznych fabrykach ulokowanych na całym świecie w 2017 roku pracowało 64 tysięcy ludzi, generując przychody w wysokości 15,5 mld dolarów w roku następnym.
Goodyear: nie tylko opony
Firma od momentu powstania produkuje opony do wozów, samochodów, maszyn ciężkich, aut wyścigowych oraz lotnictwa. Nie jest to jednak jedyna działalność, jaką prowadził Goodyear. Na początku w fabryce wytwarzano także końskie podkowy i gumowe podkładki. W czasie I Wojny Światowej spółka zaangażowała się w produkcję balonów oraz sterowców. Te drugie stały się wizytówką firmy, wykorzystywaną do dziś: legendarny Goodyear Blimp powrócił w 2020 roku w celu filmowania Le Mans, 24-godzinnego wyścigu.
Aktualnie w fabrykach Goodyear produkowane są także gumowe węże, podeszwy oraz części do drukarek.
Sukcesy Goodyear w królowej sportów motorowych
Już od czasów I Wojny Światowej opony Goodyear rywalizowały w najbardziej znanych seriach wyścigowych. Jedną z nich były słynne wyścigi Indianapolis 500. W roku 1919 samochód wyposażony w opony Goodyear zwycięża w wyścigu. Trzy lata później następuje krach, przez który firma wycofuje się z produkcji opon rajdowych.
Debiut w Formule 1, królowej motosportu, nastąpił w 1964 roku. Już w kolejnym roku bolid Honda, wykorzystujący opony Goodyear, odnosi historyczne zwycięstwo. Do 1998 roku ten sukces udało się powtórzyć aż 368 razy, dzięki czemu firma stała się czołowym producentem opon sportowych.
Technologie dostępne w oponach Goodyear
Opony marki Goodyear cały czas się rozwijają, a nowe technologie gwarantują bezpieczniejszą i pewniejszą jazdę samochodem. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych serii opon Eagle F1 Asymmetric 6 zdobyła do tej pory wiele pozytywnych ocen. Jakie technologie udostępnia Goodyear swoim klientom?
- SealTech automatycznie uszczelnia uszkodzone opony w strefie bieżnika, co pozwala na dotarcie do celu w razie awarii,
- opony typu Tall and Narrow przeznaczone były przede wszystkim do nowego Renault Scenic. Wysokie i wąskie opony pozwalają zredukować opory toczenia i zmniejszyć zużycie paliwa,
- RunOnFlat utrzyma samochód na drodze nawet w przypadku rozerwania opony,
- ActiveCornerGrip poprawia prowadzenie auta w zakrętach,
- ActiveBraking zwiększa przyczepność w czasie gwałtownego hamowania,
- WearControl skraca drogę hamowania na mokrej nawierzchni,
- FuelSaving to niższe zużycie paliwa dzięki lekkiej konstrukcji i zaawansowanej mieszance,
- Silent Armor stanowi dodatkową ochronę przed przebiciem i rozcięciem opony w trudnym terenie.
SoundComfort – wyjątkowa technologia od Goodyear
Technologia SoundComfort pozwala obniżyć hałas generowany przez opony samochodowe nawet do 50%, co znacząco zwiększa komfort jazdy. Wbudowana bariera dźwiękowa, niczym poduszka, redukuje drgania powietrza, odpowiedzialne za powstawanie hałasu w kabinie. W technologię tę wyposażone są takie opony jak:
- EfficientGrip,
- EfficientGrip Performance,
- Eagle F1 Asymmetric w wersji 2 i 3 (a także 3 SUV),
- Ultra Grip Perormance (a także w SUV).
Goodyear, dobry wybór dla wymagających
Znana marka amerykańska cały czas rozwija swoje produkty, by dopasować je do potrzeb swoich klientów. Stabilny rozwój przedsiębiorstwa owocuje przejmowaniem także innych koncernów oponiarskich. Do Goodyear należą takie marki opon jak Dębica, Dunlop, Fulda czy Sava.