
Opony Falken
Japoński producent ogumienia Falken posiada aktualnie aż trzy zakłady produkcyjne w swojej ojczyźnie. Mieszczą się one w Shirakawie (1632 pracowników), Izumiotsu (372 pracowników) oraz Miyazaki (niemal 1400 pracowników). Opony produkowane są także za granicą, między innymi w Chinach, Afryce Południowej czy USA. Łącznie poza Japonią mieści się 5 fabryk zatrudniających łącznie prawie 6 000 pracowników.
Największe sukcesy marki Falken
Choć historia firmy sięga tylko do roku 1983, niecałe 40 lat działalności przyniosło dużo istotnych sukcesów.
W motosporcie historia opon Falken zaczyna się w roku 1999, od wyścigu ADAC 24h na torze Nurburgring. Sześć lat później udaje się zdobyć 5 miejsce w klasyfikacji generalnej. W końcu w 2018 roku udaje się osiągnąć historyczne, podwójne zwycięstwo w Mistrzostwach Wyścigów Długodystansowych VLN na torze Nurburgring.
Spółka inwestuje dużo także w sponsoring sportowy. Od 2001 roku firma jest głównym sponsorem toru Nurburgring, bierze także udział w sponsorowaniu Superpucharu Niemiec w 2017 roku oraz Mistrzostw Świata w piłce ręcznej mężczyzn w 2018.
W 2020 roku Falken zostaje nominowany do „Oskara” branży motoryzacyjnej.
Technologie dostępne w oponach Falken
Krótka historia koncernu Falken owocuje także w wyjątkowe i ważne dla branży oponiarskiej technologie. Wśród nich najważniejsze są takie jak:
- Design 4d-Nano, czyli uzyskanie niskich oporów toczenia, wyjątkowego poziomu bezpieczeństwa i dużej trwałości dzięki nanocząsteczkowej strukturze opon,
- Gryroblade to z kolei nowoczesne opony bezpowietrzne. Dzięki nim niedługo nie trzeba będzie się martwić dziurami w oponach; niepotrzebne będzie także ich pompowanie,
- niedawno opracowany proces produkcyjny Neo-T01 pozwala wytwarzać bardzo precyzyjne opony typu RunFlat, które pozwalają na przejechanie drogi do wulkanizatora nawet na uszkodzonej oponie,
- Silent Core, czyli skuteczne wygłuszanie szumu toczących się opon, dzięki czemu w kabinie panuje cisza i spokój,
- Core Seal, czyli technologia zabezpieczająca przed utratą ciśnienia w oponie w wyniku jej przebicia,
- TyreInternal Power Generation umożliwia produkowanie energii elektrycznej z ruchu obrotowego koła. Ilość powstającego w ten sposób prądu jest stosunkowo niewielka, jednak umożliwia przy prędkości 50 km/h zasilać czujnik ciśnienia lub inne czujniki umieszczone w oponie.
Nowoczesny system mierzenia zużycia opon Falken
W bardzo zaawansowanym etapie są aktualnie prace nad nowoczesnym systemem pomiaru zużycia opony w czasie jazdy. Byłby to niezwykle potrzebny system, który sygnalizowałby kierowcy potrzebę wymiany opon na nowe z powodu ich zużycia. Już teraz testy nowego systemu dają pożądane efekty, a produkt ma zostać wkrótce udostępniony szerokiej rzeszy kierowców.
Falken – opony dla wymagających klientów
Opony Falken nie mają długiej historii, sięgającej czasów sprzed I Wojny Światowej. Jednak niemal 40 lat dynamicznego rozwoju pozwoliło inżynierom japońskiej firmy opracować dużo pożytecznych i skutecznych technologii, zwiększających bezpieczeństwo i komfort jazdy.
W tym krótkim czasie udało się także zdobyć historyczne sukcesy sportowe oraz opracować nowatorski system mierzenia zużycia opon w samochodzie. To właśnie dlatego klienci tak wysoko cenią opony koncernu Falken.